Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, gdy celem jest szybkie, łatwe i efektywne wydzielenie dodatkowych przestrzeni w pomieszczeniu. Warto podkreślić, że nie jest to trudne przedsięwzięcie. Jak krok po kroku zbudować ściankę działową? Co jest niezbędne? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!
Zanim zaczniesz
Płyta gipsowo-kartonowa ma zazwyczaj 120 cm szerokości i długość od 2 m do 3 m. Płyty między sobą różnią się grubością, która ma wpływ na późniejsze ich wykorzystanie. Najlepszym wyborem do budowy ścian działowych oraz do zawieszania sufitów są płyty o grubości 12,5 mm.
Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych są możliwe do wykonania jedynie przy wykorzystaniu specjalnych profili stalowych. Ofertę rynkową obecnie stanowią profile w dwóch podstawowych wariantach – pionowe (CW) oraz poziome (UW). Tworząc przegrodę działową z płyt gipsowo-kartonowych, stosuje się także profile ościeżnicowe (UA). Są one niezbędne do wykonania specjalnego szkieletu, na którym następnie zostaną przymocowane płyty. Należy pamiętać, że każda ze wspomnianych listew jest dostępna w trzech rozmiarach (różnicę stanowi ich szerokość), dlatego też warto mieć to na uwadze, dokonując wyboru właściwych elementów stelażu. Wielkość profilu zależna jest od wysokości wykonywanej ścianki działowej.
Budowa ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych – krok po kroku
- Krok 1: Budowę nowej ściany działowej rozpoczyna się od narysowania planu przegrody na ścianie, suficie i podłodze. Następnie należy przyciąć profile, aby pasowały do oznaczonych linii oraz przykleić do nich taśmę uszczelniającą.
- Krok 2: Aby zamocować docięte profile, należy przymocować pionowe elementy do bocznych ścian, a poziome do podłogi i sufitu. Do mocowania profili powinno się użyć kołków rozporowych, ustawiając je co 80 cm. Aby uzupełnić ramę, trzeba umieścić pionowe profile w odległości nie większej niż 60 cm.
- Krok 3: Aby postawić ściankę z miejscem na drzwi, należy określić ich położenie po rozstawieniu reszty pionowych profili. W wyznaczonym miejscu powinno się zamocować specjalne kątowniki do podłogi oraz sufitu i przykręcić do nich profile ościeżnicowe. Górną granicę drzwi można wyznaczyć za pomocą poziomej listwy, a nadproże wypełnić pionowymi listwami.
- Krok 4: Montaż płyt do powstałej, metalowej konstrukcji należy rozpocząć od przycięcia płyt (jeżeli jest to konieczne). Kolejnym etapem jest przykręcanie płyty do metalowych profili blachowkrętami, zaczynając od jednej strony. Kiedy dojdzie się do okolicy drzwi, płyty trzeba ustawiać tak, aby połączenie dwóch fragmentów znalazło się w strefie nadproża.
- Krok 5 to przeprowadzenie przewodów elektrycznych w profilach i wykonanie otworów w płytach do przeciągnięcia kabli na zewnątrz. Następnie, celem uzyskania izolacji akustycznej, należy wypełnić przestrzeń między ścianami wełną mineralną. Po tym etapie trzeba przykręcić płyty z drugiej strony, tworząc zamknięcie ścianki.
- Krok 6: Po przykręceniu wszystkich płyt, należy zamocować puszki na przewody i okleić połączenia regipsów taśmą z włókna szklanego. Kolejno powinno się zaszpachlować połączenia i miejsca wkrętów, nakładając dwie warstwy w odpowiednich odstępach czasu. Gdy całość wyschnie, konieczne jest wyszlifowanie ściany, odpylenie jej oraz zagruntowanie. Nie pozostało już nic innego, jak wykończyć powierzchnię według własnego gustu! Powodzenia!