+48 (17) 227-31-08 | +48 509-512-986 | biuro@trans-kop.com

Pustaki fundamentowe i szalunkowe

Pustaki fundamentowe i szalunkowe

Podstawą każdego budynku musi być solidny fundament, który utrzyma ciężar całej konstrukcji. Bez tego budowa nawet najpiękniejszego domu zwyczajnie nie ma sensu. Jeśli fundament ma być solidny, musi być wykonany z odpowiednio dobranych materiałów o wysokiej jakości. Nowoczesne budownictwo to także innowacyjne rozwiązania. Tradycyjne fundamenty mogą zostać zastąpione przez bloczki fundamentowe czy pustaki szalunkowe. Podpowiadamy, jakie materiały i rozwiązania są dziś najpopularniejsze w kwestii budowy fundamentów.

Pustaki fundamentowe
Wymiar
dł. x szer. x wys. [mm]
Waga [kg]Klasa betonuŚrednia ilość sztuk na palecie
380x240x12024C16/2054
300x240x12019C16/2081
Pustak szalunkowy
Wymiar
dł. x szer. x wys. [mm]
Waga [kg]
Klasa betonu
Średnia ilość sztuk na palecie
250x250x50025C20/2550

* Pole obowiązkowe

Pustaki fundamentowe

Jak sama nazwa wskazuje, jest to materiał wykorzystywany do wznoszenia ścian fundamentowych, ścian konstrukcyjnych, oporowych czy działowych. Sprawdza się także jako wypełnienie konstrukcji szkieletowych. Ściany wykonane z tego materiału są niezwykle trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym mrozu, wody i ognia. Z montażem poradzi sobie zarówno fachowiec, jak i amator. Ściany z pustaków fundamentowych muruje się za pomocą zaprawy cienkowarstwowej lub tradycyjnej zaprawy murarskiej. To ekonomiczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Ściany wykonane z tego materiału wykazują bardzo dobre właściwości termiczne.

Pustaki szalunkowe, inaczej zasypowe

Swą alternatywną nazwę zawdzięczają przestrzeniom występującym między ściankami, w których umieszcza się zbrojenie oraz wsypuje bądź wlewa mieszankę betonową. Są one dużo lżejsze niż popularne bloczki betonowe. Istotne jest, że nie wymagają dodatkowego deskowania, co znacznie skraca czas pracy i obniża koszty robocizny. Układa się je bardzo łatwo – wykorzystując zamki typu pióro-wpust, co sprawia, że budowa postępuje naprawdę szybko. Pustaki szalunkowe nie wymagają użycia zaprawy. To materiał stosunkowo lekki, a występujące w pustakach otwory ułatwiają ich przenoszenie. Produkt jest wysoce odporny na ściskanie, wodoodporny, ognioodporny i  mrozoodporny. Nadaje się do budowy filarów, słupów ogrodzeniowych, garaży czy basenów. Pustaki szalunkowe to materiał, który pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i znacząco obniży koszty inwestycji. Nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych szalunków, co czyni montaż naprawdę łatwym.

Pustaki do budowy fundamentu – oferta

W naszej ofercie znajdują się zarówno pustaki szalunkowe, jak i fundamentowe. Pierwsze, wyprodukowane z betonu klasy C20/25 i dostępne w wymiarach 250x250x500 mm. Jeden pustak szalunkowy waży 25 kg. Drugie natomiast zrobione są z betonu klasy C16/20, dostępne w wymiarach 380x240x120 mm oraz 300x240x120, ważą odpowiednio 14 i 19 kg. Bloczki są materiałem stosunkowo ciężkim, ale ze względu na niewielkie wymiary ich montaż jest łatwy i efektywny, dlatego budowa postępuje szybko. Produkty te nie mają otworów przelotowych, co oznacza, że możne je układać na dowolnym boku, zarówno w pionie, jak i poziomie.