Ogrzewanie węglem to wciąż jedna z najtańszych możliwości. Warto mieć jednak świadomość, że jakość opalania zależna jest nie tylko od samej jakości węgla, ale również rodzaju i parametrów technicznych pieca, m.in. od mocy i sprawności. Co więcej, nowoczesne kotły osiągają sprawność na poziomie 80-90%. Piec na miał węglowy jest jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań grzewczych w Polsce. Wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad, dzięki którym korzystanie z takiego pieca staje się bezpieczne i wydajne. Jak prawidłowo spalać i na co zwrócić uwagę, decydując się na miał węglowy? Jaki piec będzie odpowiedni? Zapraszamy do lektury!
Czym jest miał węglowy?
Miał węglowy to produkt powstały z wysokiej jakości węgla kamiennego. Jest to drobny sortyment węgla, zwykle o wielkości ziaren do 25 mm. Ten rodzaj paliwa jest jednym z najpopularniejszych węgli i stanowi około 90% wydobycia.
Jest to popularny, stosunkowo tani i od niedawna łatwo dostępny materiał grzewczy. Miał węglowy wyróżnia się wartością opałową niższą o 10-20% w porównaniu do grubszego węgla, jednak koszt zakupu może być nawet o połowę niższy w stosunku do węgla innego sortymentu. Do najważniejszych zalet miału węglowego należy zaliczyć także możliwość stosowania go z ekogroszkiem, co ułatwi uzyskanie większej ilości ciepła w korzystnej cenie.
Zasady właściwego spalania miału węglowego
- Po pierwsze, miał węglowy nadaje się do spalania w kotłach tradycyjnych oraz retortowych z podajnikiem tłokowym i spalaniem górnym. Przed zakupem pieca należy dobrać jego moc do własnych potrzeb oraz upewnić się, że jest wyposażony w nadmuch do regulacji ciągu oraz system sterowania zapewniający ciągłą pracę bez konieczności fizycznej ingerencji.
- Po drugie, należy pamiętać o tym, że poprawnie eksploatowany piec na miał węglowy podczas spalania miału nie będzie emitował do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń. Dlatego tak ważne jest stosowanie suchego, a nie mokrego miału węglowego, który może doprowadzić do wyniszczenia ścian komina i pęknięć.
- Po trzecie, aby wydajnie palić miałem, konieczne jest zasypanie całego wsadu oraz rozpalanie go od góry. Istotne jest także dopilnowanie, by na wierzchu zasypu została utrzymana stała temperatura. Ponadto na wierzchu powinien być widoczny żar (nie gęsty dym). Ważne jest również regularne oczyszczanie pieca z popiołu i sadzy, co zwiększa jego wydajność i bezpieczeństwo użytkowania.
Specjalny piec na miał węglowy – najważniejsze informacje
Warto podkreślić, że palić miałem można w każdym kotle z nadmuchem, jednak na rynku dostępne są specjalne piece miałowe, które przeznaczone są do spalania właśnie miału. Wśród cech charakterystycznych tego typu maszyn należy wymienić przede wszystkim obecność rzędu dysz nadmuchowych, które zostały usytuowane w bocznych ścianach paleniska. Ich zadaniem jest przeciśnięcie dostatecznej ilości powietrza przez gęstą warstwę drobnego paliwa, która pozwoli należycie i optymalnie napowietrzyć płonącą na wierzchu warstwę.