Początek 2023 roku przyniósł spadek cen stali w porównaniu do jesieni 2022 roku. Na znaczny wzrost kosztów zakupu w pierwszym i drugim kwartale poprzedniego roku wpłynął w głównej mierze rosnący kryzys, jednak już latem można było zauważyć pierwsze spadki. Czy cena stali zbrojeniowej 2023 wróci do poziomu sprzed kryzysu? Czy nadal opłaca się kupować stal z wyprzedzeniem? Zapraszamy do lektury!
Od czego zależą ceny stali zbrojeniowej?
Przede wszystkim na cenę stali zbrojeniowej wpływa rodzaj wyrobu, a w przypadku prętów – także ich grubość (pręty o małych średnicach są przeważnie droższe od tych o większej średnicy). Wpływ ma na to m.in. koszt produkcji. Wyprodukowanie grubszych prętów jest tańsze. Dodatkowo na pręty o większej średnicy jest większe zapotrzebowanie. Na przykładzie można to zaprezentować w następujący sposób: np. do wybudowania domów jednorodzinnych najczęściej stosowana jest stal zbrojeniowa w postaci prętów żebrowanych fi 12. Jest to główne zbrojenie w schodach monolitycznych, stropach, wieńcach czy ściankach kolankowych oraz ławach fundamentowych. Można stosować również pręty fi 16 lub fi 10. Z kolei pręty główne spina się za pomocą strzemion wykonanych z prętów gładkich fi 6.
Cena stali zbrojeniowej zależy także od gatunku i klasy stali. Gatunek określa przede wszystkim właściwości technologiczne, jakie ma dana stal np. rodzaj stropu, natomiast klasa przedstawia jej wytrzymałość. Stal podzielona została na 5 klas – od A0 do AIIIN. Najdroższa jest stal zbrojeniowa AIII i AIIIN, natomiast najtańsza – A0. Na cenę wpływ może mieć również wielkość zamówienia (najczęściej większe zamówienie oznacza niższą cenę jednostkową) oraz lokalizacja składu budowlanego.
Cena stali zbrojeniowej w 2023 roku
Dobra wiadomość jest taka, że ceny stali zbrojeniowej rzeczywiście zaczynają spadać i obecnie są nawet niższe niż w lecie 2022 roku. Nie da się ukryć, że wówczas były one na tak niebotycznie wysokim poziomie ze względu na kryzys, dlatego dobrze jest zauważyć zmianę kierunku w tym zakresie. Oczywiście nie oznacza to, że należy spodziewać się cen z czasów przed pandemią, kiedy to tona prętów żebrowanych fi 12 wyceniana była na 3000 zł. Dziś jest to kwota około 1,5-krotnie wyższa. Na konkretną cenę wpływają czynniki wymienione w powyższym akapicie, jednak można uznać to za wartość reprezentatywną.
Warto zwrócić uwagę, że sporo jest jednak składów budowlanych, które wciąż podają cenę za jednostkowy pręt, co w przeliczeniu na tonę może dawać naprawdę bardzo wysokie sumy. Dodatkowo wciąż zdarza się, że składy chcą sprzedać stal w podobnej cenie, jaką same za nią zapłaciły w czasach kryzysu. Istotny jest jednak fakt, że stal jest dostępna i nie ma problemu z zaopatrzeniem się w nią ani z jej zamówieniem. W ciągu kilku dni stal może być dostarczona na plac budowy. W naszej atrakcyjnej ofercie znaleźć można stal w gatunkach B500A, B500B oraz B500SP. Są to m.in. pręty żebrowane o średnicy 6-25 mm oraz długościach 6-15 m. Zapraszamy do współpracy!