Wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia domu zależy od wielu czynników, takich jak warunki klimatyczne, rodzaj budynku, budżet, a także preferencje estetyczne. Wełna mineralna i styropian są dwoma popularnymi materiałami stosowanymi do termoizolacji domów, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Na co się zdecydować? Wełna mineralna czy styropian? Co będzie najlepsze? Zapraszamy do lektury!
Wełna mineralna i styropian – najważniejsze informacje
Wełna mineralna to materiał izolacyjny, który powstaje dzięki skomplikowanym procesom produkcyjnym z naturalnych surowców, takich jak szkło lub skała bazaltowa. W procesie tym surowce są poddawane wysokiej temperaturze i rozdmuchiwane na cieniutkie włókienka, z których wytwarza się wełnę. Następnie wełna jest nasycona żywicą organiczną i utwardzona w piecu hartowniczym, aby uzyskała odpowiedni kształt i twardość. Materiał ten jest wykorzystywany w budownictwie do izolacji termicznej i akustycznej, a także jako otuliny do izolacji rur.
Natomiast styropian znacząco różni się od wełny. Ma postać lekkich, białych, porowatych granulek, z których można formować płyty lub maty laminowane papą, wykorzystywać je jako sypki granulat do termoizolacji czy też jako dodatek do zapraw i tynków. Styropian jest stosowany do izolacji budynków z uwagi na swoją lekkość i łatwość w obróbce oraz dobre właściwości termiczne.
Wełna i styropian – porównanie cech
Wełna czy styropian? Warto przyjrzeć się bliżej cechom obu tych produktów. Kluczową cechą jest izolacyjność cieplna. Wełna mineralna ma izolacyjność cieplną w zakresie 0,045-0,032 W/(m·K). Styropian zaś cechuje się nieco lepszą izolacyjność cieplną zaczynającą się już od 0,031 W/(m·K). Należy jednak pamiętać, że parametr ten zależy w dużej mierze od poprawnego ułożenia materiału izolacyjnego.
Wełna mineralna ma doskonałe właściwości izolacji akustycznej ze względu na jej ciężar i strukturę. Ocieplenie z wełny mineralnej może wpłynąć na poprawę komfortu akustycznego w pomieszczeniu. W tym zestawieniu styropian wykazuje zdecydowanie gorsze parametry akustyczne.
Co ważne – oba materiały mają dobrą dyfuzyjność, czyli zdolność do przepuszczania powietrza i wilgoci oraz są dosyć łatwe w obróbce i cięciu. Wełna mineralna jest bardziej odporna na działanie ognia i chemikaliów niż styropian. Jest ona także mniej podatna na trwałe odkształcenia i bardziej sprężysta. Co do montażu – należy pamiętać, że każdy z materiałów mimo stosunkowo prostej instalacji ma także swoje minusy. Wełna mineralna może powodować pylenie podczas obróbki, a z kolei styropian jest materiałem brudzącym.
Co lepsze – wełna czy styropian?
Ostatecznie wybór między wełną mineralną a styropianem zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Wełna mineralna może być lepszym wyborem dla osób szukających bardziej ekologicznej i skutecznej izolacji termicznej ze zminimalizowanym ryzykiem wystąpienie wilgoci i grzybów. Z kolei styropian może być odpowiedniejszy dla osób, które szukają tańszego i łatwiejszego w montażu rozwiązania. W każdym przypadku ważne jest, aby wybrać materiał o odpowiedniej grubości i jakości, uzyskując maksymalne efekty w zakresie izolacji termicznej i akustycznej domu. Niezależnie od tego, na co padnie Twój wybór, znajdziesz to w Trans-Kop. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty materiałów izolacyjnych.