Prefabrykaty betonowe
Inaczej mówiąc – gama gotowych elementów, półproduktów, które na placu budowy łączy się z innymi tworząc gotowe rozwiązania. To moduły o różnych kształtach i rozmiarach, które w odpowiedniej konfiguracji utworzą pożądaną instalację. Można je porównać do klocków, z których można budować konstrukcje o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Rodzajów prefabrykatów betonowych dostępnych obecnie na rynku jest co najmniej kilka. Różnią się od siebie właściwościami i przeznaczeniem. Do najpopularniejszych prefabrykatów betonowych zaliczamy:
Płyty drogowe
Jak sama nazwa wskakuje wykorzystywane najczęściej w infrastrukturze drogowej. Są solidne i wytrzymałe, a dzięki zatopionemu w nich zbrojeniu nie kruszą się i nie łamią. Często stosowane do utwardzania dróg prowadzących na budowy, by tym samym ułatwić przemieszczanie się ciężkiego sprzętu. Sprawdzają się też w funkcji parkingów czy chodników, a także w sytuacjach awaryjnych, gdy droga publiczna zostaje uszkodzona.
Przepusty drogowe
Czasem, aby dojechać na daną posesję, trzeba pokonać rów lub inny zbiornik melioracyjny. Budowę takiego przejazdu nad ciekiem wodnym umożliwiają właśnie przepusty drogowe. Te wykonane ze zbrojonego betonu z uwagi na największą wytrzymałość są najtrwalsze i umożliwiają przejazd bardzo ciężkiego sprzętu. Ponadto materiał ten jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne i czynniki mechaniczne. Mają zastosowanie także przy kanalizacjach i odpływach.
Pustaki fundamentowe
Niezwykle trwały, mocny i łatwy w użyciu materiał budowlany. Pustaki wykorzystywane są do budowy fundamentów, a także do wznoszenia wewnętrznych i zewnętrznych ścian konstrukcji. Cechują się stosunkowo dużymi gabarytami – w porównaniu do innych tego typu materiałów – dlatego praca przy ich użyciu postępuje szybko. Są ognioodporne, nie palą się i nie wydzielają toksycznych substancji, są wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, nie kruszą się, nie wyłamują.
Rury kielichowe
To bardzo trwałe i odporne elementy budowlane wykonane z cementu, żwiru, piasku i wody, bezpieczne i ekologiczne. Dostępne na rynku w rozmaitych rozmiarach i przekrojach oraz klasach zbrojenia. Znajdują zastosowanie przy budowach dróg, przewodów sieci kanalizacyjnej, jako odprowadzenie ścieków i deszczówki. Mogą być użytkowane przez dekady, a możliwość łączenia elementów za pomocą gumowych uszczelek zapewnia szczelność całej konstrukcji, niezależnie od jej wielkości.
Stropy
Nasza oferta obejmuje kilka rodzajów gotowych stropów:
- stropy zespolone Vector
- stropy gęstożebrowe Teriva
- płyty stropowe kanałowe SPB-2002
Cechują się ognioodpornością, wysoką izolacyjnością dźwiękową, estetyczną, równą i gładką powierzchnią, możliwością swobodnego wykonywania cięć oraz otworów i szybkością montażu. Niezwykle ważne jest też to, że przy ich zastosowaniu praktycznie nie występuje zjawisko klawiszowania stropu. Są uniwersalne i bardzo funkcjonalne, umożliwiają sprytne ukrycie instalacji.
Żerdzie
Strunobetonowe wirowane żerdzie elektroenergetyczne typu E to prefabrykaty betonowe do zadań specjalnych. Masywne betonowe konstrukcje, bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, wodoszczelne i trwałe (ponad 50 lat). Stosowane zwykle w konstrukcji linii telefonicznych, linii niskiego i średniego napięcia, trakcji kolejowej, oświetlenia ulicznego, masztów radiowych czy banerów reklamowych.