Pręty zbrojeniowe
To stalowe elementy, stanowiące istotną część każdej konstrukcji budowlanej. W połączeniu z wysokiej jakości betonem zapewniają jej stabilność, wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania. Najbardziej powszechną postacią stali zbrojeniowej są pręty zbrojeniowe, znajdujące uniwersalne zastosowanie w budownictwie. Używa się ich do wzmocnienia ław fundamentowych, wieńców stropowych czy murków oporowych. Niezastąpione przy konstrukcjach balkonowych, tarasowych czy schodach. Wzmacniają beton, zapewniając jego sztywność i zmniejszoną podatność na pękanie czy ukruszenia. Zapewniają stabilność i trwałość całej konstrukcji. Pręty zbrojeniowe wykonuje się najczęściej ze stali wysokiej klasy, dzięki czemu są one bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Rodzaje prętów zbrojeniowych a ich zastosowanie
Pręty zbrojeniowe mogą mieć przekrój okrągły, kwadratowy, prostokątny lub nawet sześciokątny. Podstawowy podział obejmuje pręty gładkie i żebrowane. Są wykonane ze stali innej klasy, dlatego różnią się właściwościami i przeznaczeniem:
Pręty gładkie – wykorzystuje się przy niewielkich bądź stosunkowo lekkich konstrukcjach wykonanych z użyciem betonu niskiej klasy, a także do pomocniczych elementów zbrojenia, m.in. przewiązek i strzemion.
Pręty żebrowane – o wyższej klasie, czyli najwyższej wytrzymałości. Są zwykle łączone z dobrej jakości betonem i przeznaczone do zbrojenia kluczowych elementów konstrukcji, jak ściany nośne czy stropy. Nadają się do konstrukcji narażonych na zmienne obciążenia bądź wstrząsy. Stosowane jako zbrojenia nośne, do wzmacniania strategicznych części budynku.
Pręty zbrojeniowe – różnice w budowie a właściwości
Od rodzaju prętów zależy też ich przyczepność do betonu. Warto wiedzieć, że w przypadku tych żebrowanych jest ona nawet 1,5 x większa niż w przypadku gładkich. Dlatego w celu poprawienia zakotwienia prętów w betonie na ich końcach wykonuje się czasem haki o różnym kształcie. W przypadku prętów żebrowanych nie jest to ani możliwe (są wykonane z bardzo twardej stali), ani potrzebne, więc końce pozostają proste.
Klasy stali prętów zbrojeniowych
W Polsce pręty zbrojeniowe występują w pięciu klasach stali. Ze względu na zróżnicowaną wytrzymałość, każda z nich jest przeznaczona do wzmacniania innych elementów konstrukcyjnych.
- A-0 – pręty gładkie – znajdują zastosowanie w konstrukcjach wykonanych z niskiej jakości betonu.
- A-I – pręty gładkie – mają charakterystyczne końce pomalowane na czerwono. Wykonuje się z nich elementy pomocnicze zbrojenia (strzemiona, przewiązki itp.).
- A-II – pręty żebrowane – mają dwa podłużne żeberka biegnące wzdłuż pręta, a pomiędzy nimi po skosie są ułożone żeberka poprzeczne. Wykonuje się z nich zbrojenia nośne.
- A-III – pręty żebrowane – żeberka są ułożone w tzw. jodełkę. Wykonuje się z nich zbrojenie główne.
- A-III-N – pręty żebrowane – mają one dodatkowo nawalcowane odcinki żeberek podłużnych pomiędzy żeberkami poprzecznymi. Są najbardziej wytrzymałe. Wykonuje się z nich elementy konstrukcyjne, które muszą cechować się największą trwałością.
Pręty zbrojeniowe – nasza oferta
Oferta naszej firmy obejmuje głównie stal w gatunku B500A, B500B oraz B500SP. Dysponujemy: prętami żebrowanymi o średnicy 6-25 mm oraz długościach 6-15 m; a także walcówką gładką o średnicy 5-8 mm. Dzięki temu można precyzyjnie wybrać produkt o parametrach najbardziej adekwatnych do konkretnej inwestycji. Z kolei możliwość zakupu na sztuki, a nie na tony, gwarantuje, że kupisz dokładnie tyle materiału, ile potrzebujesz.